Windows User Group - Slovak Republic
Windows User Group - Slovak Republic Windows User Group - Slovak Republic
RSS
Windows User Group - Slovak Republic
prihlásenie
meno login
heslo
Automaticky prihlásiť
zabudli ste heslo?
zaregistrujte sa

kalendár podujatí
október 2018 november 2018 december 2018
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
dnes 16.11.2018 dnes 16.11.2018

kto je online?
počet anonymných užívateľov: 3
počet prihlásených užívateľov: 2
teraz je online:
Bing [Bot], Google [Bot]

Top 10 najčítanejšie
1.Vytvorenie USB boot jed...
2.Oprava MBR sektoru bez ...
3.Windows 7 download
4.HTPC alebo ako si posta...
5.Konzole pro zotavení v...
6.Windows 7 RC v slovenč...
7.Inštalujte Windows z U...
8.Platené vs Zadarmo
9.Panika menom Conficker
10.Windows 7 RC download -...

Windows User Group - Slovak Republic

Creator / Owner vs. Owner Rights
Windows User Group - Slovak Republic
Bezpečnosť > Nezaradené

Creator / Owner vs. Owner Rights

Windows User Group - Slovak Republic

Zápasíte aj vy s právami Creator / Owner ? Windows Vista a novšie ponúkajú riešenie ...


Operačný systém Windows používa pri riadení prístupu k objektom nielen nadefinované oprávnenia, teda záznamy explicitne uvedené na tzv. ACL - Access Control List, ale existuje tu aj inštitút Creator / Owner. Táto špeciálna systémová identita má implicitne nadefinované práva Read Permissions (READ_CONTROL) a Change Permissions (WRITE_DAC). V praxi to potom znamená, že hoci bežnému užívateľovi nadefinujete len obmedzené práva, tento užívateľ, ak je Creator (=autor, teda "vytvoriteľ" daného súboru) alebo Owner (=majiteľ - každý autor je samozrejme aj majiteľ, ale vlastníctvo môže člen lokálnej skupiny Administrators zmeniť), môže on sám, bežný užívateľ, meniť oprávnenia prístupu k danému objektu. Nepomôže ani explicitne pridelené právo DENY na Read Permissions a Change Permissions - Creator / Owner v tejto situácii "prebíja" aj priamo pridelený zákaz. Tento prístup neplatí len pre súborový systém, ale všade tam, kde majú objekty svoj ACL a prístup k nim je riadený prostredníctvom pridelených práv (napríklad aj objekty v Active Directory). Mnohí administrátori sa preto sťažovali, že ak chcú užívateľovi SKUTOČNE odoprieť prístup k objektu, nestačí len odobrať práva, ale je nutné odobrať aj vlastníctvo. To často nie je jednoduchý úkon, a niekedy priam až nežiaduci krok - veď vlastníctvo súboru sa uvažuje aj pri iných službách, napr. pri NTFS kvóte, pri sledovaní pôvodu súborov a pod.

 

Microsoft na túto problematiku zareagoval vytvorením nového subjektu s názvom OWNER_RIGHTS (SID S-1-3-4). Tento subjekt ale poznajú len operačné systémy Windows Vista a novšie - inými slovami, nie je použiteľný pre Windows XP alebo Windows Server 2003.

 

V praxi to potom znamená, že ak má objekt vo svojom ACL (presnejšie v svojom DACL, teda v tej časti ACL, ktorú nazývame Discretionary Access Control List) uvedený tento nový SID, a tento objekt (napr. súbor na pevnom disku) sa nachádza v novom operačnom systéme (teda Windows Vista alebo novšom), tento operačný systém ignoruje oprávnenia člena Creator / Owner skupiny a riadi sa právami definovanými pre Owner Rights subjekt.

 

Ak teda do DACL súboru vložím skupinu Owner Rights a nedám jej žiadne práva (tým nemyslím, že jej definujem práva DENY - to nie, skrátka tomuto SIDu nepridelím žiadne práva, teda ani ALLOW, ani DENY), tak operačný systém bude ignorovať právo člena Creator / Owner skupiny na Read Permissions a Change Permission a namiesto toho odoprie majiteľovi akýkoľvek prístup k objektu.

 

POZOR - ak má užívateľ práva na objekt prostredníctvom akéhokoľvek iného SIDu uvedeného v DACL objektu, samozrejme tieto práva mu zostávajú - subjekt OWNER_RIGHTS slúži IBA na potlačenie práv toho, kto je autor alebo majiteľ (teda Cretor / Owner) objektu.

 

Taktiež je potrebné si uvedomiť, že tento nový SID poznajú len nové operačné systémy - teda Windows Vista a novšie. Čiže ak používam napríklad Windows 7 ako klienta a Windows Server 2003 ako súborový server, tak ani priamo na serveri, ani z Windows 7 neviem tento SID subjektu OWNER_RIGHTS zapísať do DACL súborov nachádzajúcich sa na Windows Server 2003 (v zdieľaných priečinkoch). Aj keď by ste ho tam možno preniesli pomocou nástroja robocopy.exe /copy:, alebo nástrojom icacls.exe (icacls.exe /save na export DACL z objektu na Windows 7, na serveri potom icacls.exe /restore na "obnovu" DACL), i tak by nevideli žiadny efekt. Je potrebné si uvedomiť, že tento SID starší operačný systém (konkrétne jeho LSA - Local Security Authority) nepozná a teda nevie uplatniť.

 

Boris.

Windows User Group - Slovak RepublicWindows User Group - Slovak Republic Boris Ulík | piatok 30. septembra 2011 09:02 | Prečítané: 4597 x | neohodnotené |
Windows User Group - Slovak Republic
Windows User Group - Slovak Republic

 
Windows User Group - Slovak Republic
vyhľadávanie

partneri
SecTec - Think secure

Počítačová škola GOPAS

2 % od Vás pre WUG
2 % od Vás pre WUG

sponzori


Windows User Group - Slovak Republic
Windows User Group - Slovak Republic
Windows User Group - Slovak Republic

Copyright © 2008 Windows User Group Slovensko

Windows User Group - Slovak Republic domov Windows User Group - Slovak Republic o nás Windows User Group - Slovak Republic podujatia Windows User Group - Slovak Republic odkazy Windows User Group - Slovak Republic informačné kanály Windows User Group - Slovak Republic
Windows User Group - Slovak Republic