Windows User Group - Slovak Republic
Windows User Group - Slovak Republic Windows User Group - Slovak Republic
RSS
Windows User Group - Slovak Republic
prihlásenie
meno login
heslo
Automaticky prihlásiť
zabudli ste heslo?
zaregistrujte sa

kalendár podujatí
august 2019 september 2019 október 2019
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
dnes 18.09.2019 dnes 18.09.2019

kto je online?
počet anonymných užívateľov: 2
počet prihlásených užívateľov: 0

Top 10 najčítanejšie
1.Vytvorenie USB boot jed...
2.Oprava MBR sektoru bez ...
3.Windows 7 download
4.HTPC alebo ako si posta...
5.Konzole pro zotavení v...
6.Windows 7 RC v slovenč...
7.Inštalujte Windows z U...
8.Platené vs Zadarmo
9.Panika menom Conficker
10.Windows 7 RC download -...

Windows User Group - Slovak Republic

Windows Vista - nastavenia systému
Windows User Group - Slovak Republic
Software > Windows

Windows Vista - nastavenia systému

Windows User Group - Slovak Republic

Dosť ľudí v mojom okolí sa sťažovalo na ťažkopádnosť Visty. Pokiaľ môžem posúdiť z vlastnej skúsenosti, plne funkčná verzia z SP1 sa dosť zlepšila od vydania prvej verzie, ale.....


Pokiaľ som si doladil Vistu k obrazu svojmu, chvíľu to trvalo. Momentálne som spokojný a pri problémoch som prišiel na pár vecí, ktoré treba „upraviť".

Takže časté problémy s programami tretích strán (nie Microsoft, s tým som nikdy nemal problém) spôsobuje kompatabilita - stačí zaškrtnúť kompatibilitu a s akým Windows OS.

Ďaľším problémom bola kontrola Data Execution Protection (DEP), ktorá často bráni v činnosti programom a dokonca antivíru.

Pomohlo mi úplné vypnutie DEP:

bcdedit.exe /set {current} nx AlwaysOff restart pc (často DEP zapríčiňuje pády aplikácií)
bcdedit.exe /set {current} nx AlwaysOn zapne DEP

Čiastočné vypnutie je možné cez control panel Control panel -> System and maintenance -> System (pravym computer/properties) ->Advanced system settings -> performance -> Data Execution Protection.

****

Ďalšou problematickou časťou bolo indexovanie. Windows Vista defaultne indexuje len uživateľské zložky a zložku Start a poštového (e-mailového) klienta. Osobne som ich úplne zrušil nasledovným spôsobom:

V ponuke Start-> Search (vľavo dole) index.

V ľavej časti kliknúť na Možnosti indexovania (Advanced), otvorí sa nové okno .
Zmeniť (Modify). V dialogu Indexing location označiť čo bude pridané do indexu. Disk, priečinky alebo nič.

****

Pokiaľ sa vám zdá pomalý štart Visty, skontrolujte si programy v Startup:
Control panel -> programs -> change start up programs
Ide vlastne o Windows Defender, kde si vyberiete to, čo sa vám páči / nepáči pri štarte. Osobne doporučujem čím menej tým lepšie, radšej si spustite program manuálne.
V okne Defenderu zistíte informácie o programe výrobcovi a previazaní. Pokiaľ zmeníte záložku (Startup Programs) na inú, vidíte tiež bežiace programy a ich prepojenie. Taktiež je možné previesť viac úkonov. Napríklad kontrolu spustených aplikácií.
Spustiť Windows Defender je mozne:
Tools -> software Explorer prepnúť sa do Currently running programs.
Vidieť tam práva, výrobcu atd. a zároveň je možný príkaz kill.

****

Citlivá a ošemetná súčasť Visty a nielen jej, je virtualna pamäť. Vo Windows Xp platilo - virtuálna pamäť by mala byť cca 1,5x väčšia, ako fyzická.
Vo Viste sa odporúča 2-3 násobok, mám s tým však zlé skúsenosti a nechávam to buď na systém, alebo nastavím na cca 1,3-1,5GB pri 1GB ram. Chce to trochu skúšania. Pokiaľ je pamäť nad 2GB a je to pracovná stanica BEZ multimédií či pamäťovo náročných aplikácií, treba dať nepoužívať. Treba nechať virtuálnu pamäť na systémovom disku (C:) a na ostatných treba vypnúť, alebo nedávať na ne.

Nastavenie prevediete v: Control panel -> System and maintenance -> System (pravym computer/properties) ->Advanced system settings -> performance -> advanced

****

Zakázanie vyskakovacích okien upozornení pri zabezpečení. Tu nejde o problém, ale skôr o nepríjemnosť, ktorá mi občas pekne „lezie na nervy".
Zrušenie sa dá previesť nasledovne: Control panel -> System and maintenance -> Security Center
Change the Way Security center alerts me - a Dont notify me and dont display the icon

****

Často pri zariadeniach dochádza ku konfliktom ovládačov zariadení. Vtedy môže situáciu pred reinštaláciou zachrániť Rollback ovládačov. Nie je to všeliek, ale pokiaľ je isté, že šlo o jeden ovládač, treba použiť nasledovné:

Computer-> Manage Device manager -> properties zariadenie ktoré vykazuje problém je pekne vidieť a treba kliknúť na
Driver a roll back driver - často to rieši problém hlavne s novými ovládačmi na notebookoch
Konzola na management, ktorej súčasťou je aj device manager (otvoríte to pravím klikom na Computer (Tento počítač) a Manage).

*****

Management console je novo zoradená, predstavuje jednoduchší prístup na prepojenie s WMI, s plnou možnosťou spravovať PC i užívateľov (klik na položku a more actions), poprípade si priamo môžete cez wmimgmt.msc nakonfigurovať nastavenie WMI, reportovanie a pod....

Rady a pomôcky:

Úprava Task Managera. Nový správca úloh (task manager) vyvoláte Ctrl+shift+esc následne je možné si upraviť niektoré možnosti:

Processes -> View -> Select collums tu si možete vybrať, čo je potrebné, aby sa zobrazovalo pri bežiacich procesoch. Určite si dajte zobraziť procesy všetkých užívateľov. Taktiež napríklad cesta k súboru je dôležitá.
Občas je nutné mať Memory dump. Určite štandardný memory dump nestačí, odporúčam nastaviť kompletný:
Control panel -> System and maintenance -> Advanced system settings -> Start Up and recovery dať completed memory dump.

*****

Sčasti zbytočnosťou sú body obnovy (Restore points) Ja osobne ich ruším a radšej v prípade väčšieho poškodenia systému prevediem čistú inštaláciu systému. Pokiaľ chcete mať body obnovy zapnuté, odporúčam iba na systémový disk : Control panel -> System and maintenance ->System Protection .

****
Nutnosťou je pravidelné čistenie disku:
Start spustiť cleanmgr.exe a kliknite na Files from all users from this computer -> disk C po načítaní dajte more options a následne System restore and Shadow Copies a tiež je dobré pravidelne čistiť Hibernation File Cleaner (veľkosť od 1do 5 gb)

****

Odporúčam tiež v pravidelných intervaloch kontrolovať msinfo32 (spustiť msinfo32) (alebo Event Viewer ) a položky: Hardware resources - conflict and sharing, Software enviroment - Windows Error reporting. Sú tu zobrazené konflikty v programoch a tiež s hárdvérovými zdrojmi. Bez problémov tu funguje i vyhľadávanie položiek.

Prakticky tieto nastavenia systému neublížia, ale pri nesprávnom nastavení môžu značne znížiť výkon.

Windows User Group - Slovak RepublicWindows User Group - Slovak Republic Redhawk | štvrtok 16. októbra 2008 17:26 | Prečítané: 12901 x | hodnotenie: 4/5 |
Windows User Group - Slovak Republic
Windows User Group - Slovak Republic

 
Windows User Group - Slovak Republic
vyhľadávanie

partneri

2 % od Vás pre WUG
2 % od Vás pre WUG

sponzori


Windows User Group - Slovak Republic
Windows User Group - Slovak Republic
Windows User Group - Slovak Republic

Copyright © 2008 Windows User Group Slovensko

Windows User Group - Slovak Republic domov Windows User Group - Slovak Republic o nás Windows User Group - Slovak Republic podujatia Windows User Group - Slovak Republic odkazy Windows User Group - Slovak Republic informačné kanály Windows User Group - Slovak Republic
Windows User Group - Slovak Republic