Windows User Group - Slovak Republic
Windows User Group - Slovak Republic Windows User Group - Slovak Republic
RSS
Windows User Group - Slovak Republic
prihlásenie
meno login
heslo
Automaticky prihlásiť
zabudli ste heslo?
zaregistrujte sa

kalendár podujatí
august 2019 september 2019 október 2019
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
dnes 20.09.2019 dnes 20.09.2019

kto je online?
počet anonymných užívateľov: 5
počet prihlásených užívateľov: 0

Top 10 najčítanejšie
1.Vytvorenie USB boot jed...
2.Oprava MBR sektoru bez ...
3.Windows 7 download
4.HTPC alebo ako si posta...
5.Konzole pro zotavení v...
6.Windows 7 RC v slovenč...
7.Inštalujte Windows z U...
8.Platené vs Zadarmo
9.Panika menom Conficker
10.Windows 7 RC download -...

Windows User Group - Slovak Republic

Porty
Windows User Group - Slovak Republic
Bezpečnosť > bezpečnosť

Porty

Windows User Group - Slovak Republic

Pre optimálnu ochranu a prevenciu je dobré poznať komunikačné porty pre OS.
Ak sa mám priznať veru pamätám si asi 4-10 portov naspamäť. A to nie sú tie „dôležité". Takže who is who v hre portov?


Na začiatok asi bude dobré spomenúť čo to port vlastne je.

Port v sieťových protokoloch je číslo, ktoré je spolu s IP adresou súčasťou identifikátora konca spojenia a slúži na priradenie spojenia konkrétnej službe. Zdrojový a cieľový identifikátor konca spojenia je tiež obsiahnutý v hlavičke paketu. Medzi protokoly využívajúce porty patria TCP, UDP. Číslo portu v rámci jedného počítača je zvyčajne zviazané (bind) s bežiacim procesom, ktorý dáta na tomto porte (t.j. pakety s týmto identifikátorom) prijíma alebo vysiela. Mnohé sieťové služby používajú pevne určený port. IANA (Internet Assigned Numbers Authority) udržiava zoznam služieb, ktoré bežia na známych portoch (well-known ports, v rozsahu 0-1 023) a registrovaných portoch (1 024-49 151). Dynamické a/alebo privátne porty v rozsahu 49 152-65 535 nemajú registrované služby a využívajú ich rôzne aplikácie. Zoznam známych portov sa nachádza na väčšine systémov v /etc/services (Unixové sytémy), %System%\system32\drivers\etc\services (Windows NT, XP).

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/b/b9/Iana.jpg

Internet Assigned Numbers Authority (IANA)

 

No vymenujem a priradím služby iba k tým najznámejším alebo najpoužívanejším, keďže číslo 65535 je pomerne vysoké na blog a len pri stručnom prehľade najznámejších je to cca 500. (Ak beriem do úvahy aj výrobcov HW ako Cisco, Checkpoint a podobne)

Takže začnem klasicky vysvetlivkami, ktoré sa používajú:
UDP - je protokol minimálny transportnej vrstvy, orientovaný na správy. UDP sa používa napríklad pre DNS, streamované médiá, prenos hlasu alebo videa (VoIP) a online hry.

TCP - Transmission Control Protocol na rozdiel od UDP protokol zaručuje, že dáta odoslané z jedného konca spojenia budú prijaté na druhej strane spojenia v rovnakom poradí a bez chýbajúcich častí.

Postavená je na nasledujúcich vrstvách: aplikačná, prezentačná, relačná, transportná, sieťová, linková, fyzická. Viac trebárs na wikipédií
IP - internet protocol je dátovo orientovaný komunikačný protokol sieťovej vrstvy (OSI model) používaný zdrojovým a cieľovým strojom na výmenu dát sieťou s prepínaním paketov. Momentálne sa používajú 2 druhy IP verzie 4 a IP verzie 6.

OSI model siete je abstraktná šablóna rozvrstvenia počítačovej komunikácie. Citujem wikipédiu: Open Systems Interconnection Reference Model (OSI model alebo OSI referenčný model) abstraktný, na vrstvách založený opis návrhu štruktúry komunikačných a počítačových sieťových protokolov vyvinutý ako súčasť iniciatívy Open Systems Interconnect.

Nie je úplne rovnaký ako TCP ale v mnohom podobný. Obsahuje 7 vrstiev ako aj TCP.


Takže ktoré sú najčastejšie využívané a mali by určite ostať otvorené?

Nuž tu je výber tých ktoré sa využívajú pri práci v sieti a ktoré sú kompatibilné z akýmkoľvek operačným systémom.
20 - TCP - FTP (File Transfer Protokol) FTP je TCP/IP protokol určený na prenos súborov medzi počítačmi, či už na internete alebo lokálnej sieti.
21 - TCP - FTP (kontrolný kanál)  
25 - TCP - SMTP (Simple Mail Transfer Protocol)  SMTP je jednoduchý protokol umožňujúci prenos e-mailov medzi stanicami. Protokol zaisťuje doručenie pošty pomocou priameho spojenia medzi adresátom a odosielateľom; správa je doručená do tzv. poštovej schránky adresáta.
80 - TCP - HTTP (web) http je skratka z Hypertext transfer protocol čo je primárna metóda prepravy informácií na www (w3) (world wide webe), požiadavky a odpovede medzi klientmi a servermi. Pôvodný účel bol poskytovať prostriedky pre publikáciu a obdržiavanie HTML stránok.
81 - TCP - HTTP (alternatívne)  
110 - TCP - POP3 (Post Office Protokol) je internetový protokol aplikačnej vrstvy, ktorý sa využíva na prijatie pošty zo vzdialeného servera prostredníctvom TCP/IP spojenia. Protokol POP3 je tretia verzia POP protokolu. POP3 bol štandardizovaný v roku 1996

143 - TCP/UDP - IMAP (Internet Message Access protokol) je internetový protokol umožňujúci prístup k e-mailovým schránkam.V súčasnosti sa používa verzia IMAP4. Na rozdiel od protokolu POP3 je optimalizovaný pre prácu v dlhodobo pripojenom režime, keď správy zostávajú uložené na serveri a priebežne sa sťahujú, keď je to potrebné. Rozdiely zahrňujú podporu pre prácu viacerých pripojených klientov zároveň, uchovávánie stavov správ na serveri, podporu viac zložek a prehľadávanie správ na strane servera.
443 - TCP - HTTPS (http over SSL)  
8000-8001 - TCP - HTTP (alternatívne)
8080 - TCP - HTTP (alternatívne)

Windows User Group - Slovak RepublicWindows User Group - Slovak Republic Redhawk | štvrtok 27. novembra 2008 20:47 | Prečítané: 5210 x | neohodnotené |
Windows User Group - Slovak Republic
Windows User Group - Slovak Republic

 
Windows User Group - Slovak Republic
vyhľadávanie

partneri

2 % od Vás pre WUG
2 % od Vás pre WUG

sponzori


Windows User Group - Slovak Republic
Windows User Group - Slovak Republic
Windows User Group - Slovak Republic

Copyright © 2008 Windows User Group Slovensko

Windows User Group - Slovak Republic domov Windows User Group - Slovak Republic o nás Windows User Group - Slovak Republic podujatia Windows User Group - Slovak Republic odkazy Windows User Group - Slovak Republic informačné kanály Windows User Group - Slovak Republic
Windows User Group - Slovak Republic