Windows User Group - Slovak Republic
Windows User Group - Slovak Republic Windows User Group - Slovak Republic
RSS
mobilná verzia
Windows User Group - Slovak Republic
prihlásenie
meno login
heslo
Automaticky prihlásiť
zabudli ste heslo?
zaregistrujte sa

kalendár podujatí
február 2018 marec 2018 apríl 2018
po ut st št pi so ne
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
dnes 21.03.2018 dnes 21.03.2018

kto je online?
počet anonymných užívateľov: 6
počet prihlásených užívateľov: 1
teraz je online:
Bing [Bot]

Top 10 najčítanejšie
1.Vytvorenie USB boot jed...
2.Oprava MBR sektoru bez ...
3.Windows 7 download
4.HTPC alebo ako si posta...
5.Konzole pro zotavení v...
6.Windows 7 RC v slovenč...
7.Inštalujte Windows z U...
8.Platené vs Zadarmo
9.Panika menom Conficker
10.Windows 7 RC download -...

Windows User Group - Slovak Republic

Program bezpečnosti vo firme
Windows User Group - Slovak Republic
Bezpečnosť > bezpečnosť

Program bezpečnosti vo firme

Windows User Group - Slovak Republic

Každá firma by mala mať nejaký program bezpečnosti IS (informačného systému). Samozrejme pokiaľ nejaký IS má.


V každom informačnom systéme (IS) je nutné nasadiť nejaké bezpečnostné riešenie. Samotná bezpečnosť IS je dynamický proces, ktorý sa vyvýja a mení s rastom či zmenou firemného prostredia a aj napriek snahe vždy bude obsahovať niekoľko slabých miest. Je nutné pokryť bezpečnostnú politiku komplexne  v oblasti  systémovej aj manažérskej.

Preto sa  vypracúva plán na zabezpečenie v dvoch vlnách podľa oblasti pôsobenia.

 

V bezpečnosti IS poznáme  dve oblasti či typy pôsobenia:

1.)    Reaktívny typ - kde dochádza k reakcií na incident a dá sa povedať, že i keď je to historický model, stále je potrebný. Ide o reakciu na dej či udalosť, ktorá poškodila už daný IS a následné napravenie chýb alebo odstránenie problému

2.)    Proaktívny typ - v ktorom dochádza k vyhodnocovaniu rizík, vykonávaniu predbežných opatrení a k zavádzaniu kontrol. Vytváraniu stratégií a plánov na disaster recovery (obnovu po incidente).

 

Pre komplexný bezpečnostný program je nutné mať nasledovné:

 

·         Plán firemného IS - dokonalé poznanie vlastného systému a jeho homogénnosť je dosť dôležité pre odhad rizík a slabých miest.

·         Analýza a vyhodnotenie rizík - audit IS je nutný aspoň 2x do roka.

·         Identifikácia rizikových dát a častí systému - ide o oblasti ktoré by mohli spôsobovať problémy alebo mohli byť zdrojom incidentov

·         Presná definícia kľúčových dát a častí IS - je nutné vedieť bez čoho sa neobíde chod firmy, a tiež čo by mohlo najviac poškodiť firmu keby došlo k incidentu.

·         Definovať zásady bezpečnosti vo firme

·         Vzdelávať zamestnancov

·         Plán rozvoja IS

 

Pokiaľ máte už taký program, treba dbať na jeho aktualizáciu a aplikáciu zmien v ňom aj na základe zistených skutočností počas auditu. Taktiež je nutné stanoviť striktné pravidlá pre prácu mimo objektu firmy či vziať v úvahu zmeny legislatívy, komunikáciu so zmluvnými partnermi, model pracovných postupov zamestnancov (workflow). A to značí, že je nutné zmapovať komplexné toky dát a miesta ich vzniku. Je nutné mať pod dohľadom pripojenia k iným sietiam (LAN či WAN) a tiež je nutné spravovať identity užívateľov a zálohované dáta.

 

Akonáhle pochopíte a zmapujete procesný model vašej firmy a aplikujete vyššie uvedené informácie, mali by ste byť schopný odhadnúť stav a nutné zmeny v IS. Samozrejme treba brať do úvahy iné oddelenia a tiež  záujem manažmentu (a taktiež jeho informovanosť).  Pokiaľ je k dispozícií je dobré si pozrieť históriu minulých incidentov a reakcií na ne.

 

Pokiaľ sa vám to zdá zbytočné, uvediem dva príklady bežného narábania s IS a jeho optimálne riešenie.

 

Bežný živnostník či jednoosobová firma:

Realita:

IS spočíva v jednom PC (laptop alebo stolné PC) s pripojením na internet.  Z 90%  tam bude operačný systém (OS) Windows XP spolu s Microsoft Office a ekonomický program na vedenie účtovníctva. Na danom PC podľa všetkého chodia na internet všetci príslušníci domácnosti a fungujú pod jedným účtom s právami administrátora. Dotyčný si občas spravý zálohu údajov na inú partíciu disku či na zapisovateľné médium (CD alebo DVD).

V prípade bezpečnostného  incidentu (zavírenie, pád systému, konflikt v OS)  často dôjde k reinštalácií OS a novému nainštalovaniu a v prípade že nedošlo k poškodeniu, alebo že záloha existuje, k importu dát do ekonomického programu.

 

Optimálne riešenie:

IS mať zložený z domáceho  a firemného PC poprípade mať externý USB disk či NAS pole na odkladanie údajov.

Na firemnom PC, ktoré by kľudne mohlo byť niekoľko rokov staré (napr. 500 - 1000MHz procesor s 1-2GB Ram,  20GB +40GB pevnými diskami) na ktorom bude bežať OS Windows,  Office, ekonomický program a internetové pripojenie (email).   Samozrejmosťou by mal byť antivírový program.

Pracovný účet v OS by nemal mať práva administrátora a daný počítač by mal byť zálohovaný a to minimálne dáta s ekonomického programu, emailové správy a poprípade nastavenia systému na iný pevný disk.

 

Ako vidieť zvýšil by sa počet PC v domácnosti na dva. Na toto však stačí použiť starší počítač a ako vidieť na modeli stačí aj pc s 500MHz procesorom na dané úlohy, ktoré by mal firemný počítač pre malú firmu zvládať.

 

Firma s 20 zamestnancami a niekoľkými externými spolupracovníkmi.

Realita:

IS je zložený s rôznych pc na rôznych OS (často kombinácia Windows XP, Vista a Windows 7) vačšinou OEM,  MS Office rôznych verzií a programov ktoré sú nutné k chodu firmy. Všetky PC sú v skupine WORKGROUP a maximálne majú nastavené zdieľanie priečinkov. Zamestnanci často (skoro vždy J ) používajú účet s administrátorskými právami. Často nebývajú dané PC kontrolované nikým a ako boli zapojené a nastavené dú. Pracovná plocha je plná odkazov a súborov, ktoré sú v priečinku Plocha.  Externisti, poprípade zamestnanci ktorí majú home office sa pripájajú do firmy na svoje PC (v horšom prípade na nejaký „všeobecný server").

 

Optimálne riešenie:

Zjednotenie OS a programového vybavenia. Vytvorenie „domény" na linuxovom systéme (vzhľadom k relatívne vysokej cene serverových OS na platforme Windows) a vytvorenie file serveru so zálohovaním dát.

VPN klienti by sa pripájali iba k dátam a mohli by používať webmail.  Všetky dôležité súčasti by sa zálohovali na file serveri a na plochu dávať iba odkazy na dané súbory. Zároveň môže firma na danom servery prevádzkovať vlastné www stránky.

Je síce pravdou že je nutné postaviť server ale v podstate to zvládne bežný počítač.

 

Ako vidieť v ukážkových modeloch investícia do  IS na zníženie rizík je vcelku minimálna (rastie s množstvom užívateľov, PC a serverov).

 

Tu uvedené modely sú stavané na menšie firmy z dôvody primárneho zanedbávania danej problematiky a zúženia celej IT bezpečnosti na antivírové riešenie.

 

Windows User Group - Slovak RepublicWindows User Group - Slovak Republic Redhawk | nedeľa 16. januára 2011 17:40 | Prečítané: 5285 x | neohodnotené |
Windows User Group - Slovak Republic
Windows User Group - Slovak Republic

 
Windows User Group - Slovak Republic
Šido Miroslav
Šido Miroslav
Windows User Group - Slovak Republicredhawk@mail.cz
Windows User Group - Slovak Republic
Windows User Group - Slovak Republic
moje rubriky:
Windows User Group - Slovak Republic
vyhľadávanie v blogu autora

vyhľadávanie

Gopas kurzy

2 % od Vás pre WUG
2 % od Vás pre WUG

sponzori
facebook


Windows User Group - Slovak Republic
Windows User Group - Slovak Republic
Windows User Group - Slovak Republic

Copyright © 2008 Windows User Group Slovensko
podmienky používania prehlásenie o súkromí

Windows User Group - Slovak Republic domov Windows User Group - Slovak Republic o nás Windows User Group - Slovak Republic podujatia Windows User Group - Slovak Republic odkazy Windows User Group - Slovak Republic informačné kanály Windows User Group - Slovak Republic
Windows User Group - Slovak RepublicPageRank ikona zdarma Valid HTML 4.01 Transitional